Prijave priloga

Prijavite se ili Registracija da prijavite članak.

Smernice za autore

Pozivaju se autori da podnesu naučni rukopis za ovaj časopis. Sve prijave će oceniti urednik kako bi utvrdio da li ispunjavaju ciljeve i oblast ovog časopisa. Oni koji se smatraju dobrim biće poslati na recenziju pre nego što se utvrdi da li će biti prihvaćeni ili odbijeni. Pre podnošenja prijave, autori su odgovorni za dobijanje dozvole za objavljivanje bilo kog materijala uključenog u prijavu, kao što su fotografije, dokumenti i skupovi podataka. Svi autori identifikovani u prijavi moraju dati saglasnost da budu identifikovani kao autori. Tamo gde je prikladno, istraživanje treba da odobri odgovarajući etički komitet u skladu sa zakonskim zahtevima zemlje studije. Urednik može odbiti podneti rukopis ako ne ispunjava minimalne standarde kvaliteta. Pre slanja, proverite da su metode i rezultati istraživanja pravilno strukturisani i artikulisani. Naslov treba da bude sažet, a izvod treba napisati tako da može da stoji samostalno. Ovo će povećati verovatnoću da recenzenti pristanu da pregledaju rad. Kada budete zadovoljni da vaš podneti rukopis ispunjava ove standarde, pratite kontrolnu listu u nastavku da biste pripremili svoj podneti rukopis.

Uputstvo za pripremu rada

            Radi ujednačavanja izgleda radova, koji se objavljuju u časopisu Zaštita materijala, autori se moraju pridržavati uputstva za pripremu radova. Rukopisi u kojima ova uputstva nisu poštovana biće odbijeni bez recenzije. Urednik zadržava pravo da formatiranje rada uskladi sa standardima časopisa. Svi radovi se dostavljaju na engleskom jeziku. Tekst rukopisa treba da bude u jednoj koloni, a formatiranje teksta što jednostavnije, zato što će se veći deo formatiranja prilikom obrade rukopisa ukloniti i zameniti. Treba, međutim, koristiti podebljana slova (bold), kurziv (italic), superskripte, subskripte itd. Za obradu teksta treba koristiti program MS Word, format .docx, font Arial sa proredom 1.5. Na stranicama formata A4 margine treba da budu: gornja i donja 3 cm, leva i desna 2.2 cm. Treba numerisati sve redove i sve strane rukopisa.

            Kompletan rukopis treba da sadrži: naslov, izvod (apstrakt), ključne reči, uvod, eksperimentalni deo, rezultate, diskusiju, zaključak, reference, tabele i slike.   Pozicije slika i tabela treba obeležiti u tekstu (slike i tabele ne treba inkorporirati u datoteku koja sadrži rukopis; oni se dostavljau kao posebne datoteke u odgovarajućim formatima). Nazivi slika ispisuju se ispod slika, a nazivi tabela iznad tabela. Na kraju rukopisa iza slika i tabela, na posebnoj strani treba dati spisak naziva slika i tabela po redu navođena u manuskriptu. 

      Kako bi se izbegle nepotrebne gramatičke i pravopisne greške, autorima radova napisanih na engleskom jeziku savetujemo da prilikom pisanja koriste funkcije "spell-check" i "grammar-check".

Naslov treba da bude jasan sam po sebi i ne preterano dugačak (ne više od 15 reči, Arial bold, velika slova veličine 14). Puno ime autora (ime i prezime – Arial bold-italic, veličina slova 12) navodi se ispod naslova. Afilijacija i kompletna poštanska adresa autora navode se odmah ispod punog imena autora (Arial, italic, veličina slova 11). Kada rad ima više od jednog autora, svako ime treba obeležiti arapskom cifrom u superskriptu, a autora za korespondenciju treba obeležiti zvezdicom (*) iznad imena. Takođe, puno ime i e-mail adresu autora za korespodenciju treba napisati u fusnoti na prvoj stranici rukopisa.

Izvod, ne bi trebalo da bude duži od 250 reči (10–15 redova; Arial, italic, veličina slova 11) i trebalo bi da sadrži kratak pregled metoda i najvažnije rezultate rada, tako da se može koristiti prilikom indeksiranja u referentnim periodičnim publikacijama i bazama podataka. U izvodu ne treba navoditi reference.

Ključne reči (pojmovi, geografske lokacije, rezultati; Arial, italic, veličina slova 11) se navode u posebnom redu na kraju izvoda. Ključne reči moraju biti relevantne za temu i sadržaj rada. Dobar izbor ključnih reči preduslov je za ispravno indeksiranje rada u referentnim periodičnim publikacijama i bazama podataka.

Uvod (Arial, veličina slova 12) treba da sadrži ciljeve rada i kratak pregled relevantnih prethodnih istraživanja, izbegavajući pri tom detaljan pregled literature i rezultata.

Eksperimentalni deo (Arial, veličina slova 12) trebalo bi da sadrži dovoljno detalja da bi se obezbedila reproducibilnost eksperimenata. Metode koje su opisane u već objavljenim publikacijama ne treba opisivati u radu, već samo treba navesti relevantne reference i opisati one elemente koji se razlikuje u odnosu na objavljene metode i postupke.

Rezultati i diskusija (Arial, veličina slova 12) ne bi trebalo da sadrže ono što se već nalazi u tabelama i na slikama. Rezultati bi trebalo da budu jasni i koncizni. Diskusija treba da objasni značaj rezultata istraživanja, a ne da ih ponavlja ili opisuje. Treba izbegavati detaljno navođenje objavljene literature i raspravu o istoj.

Zaključak (Arial, veličina slova 12) treba da sadrži samo pregled osnovnih naučnih doprinosa rada. Treba predstaviti samo glavne zaključke do kojih se došlo na osnovu rezultata. U zaključku ne treba navoditi reference.

Formule, simboli i skraćenice. Formule bi trebalo kucati kurzivom (preporučujemo Equation Editor of Microsoft Office) i trebalo bi da budu navedene i obeležene u samom rukopisu, osim ako ne zahtevaju neko posebno formatiranje. Formule treba numerisati sa desne strane, između zagrada:

a3 = 3M / 4N                                                                                  (1)

Pozivanje na jednačinu/jednačinee u tekstu: (jed. 1) ili jednačine (1-4) itd.

Složenije hemijske formule trebalo bi prikazati kao slike.

Skraćenice treba definisati prilikom prvog pominjanja u izvodu i u glavnom delu teksta; treba ih navoditi dosledno, uvek na isti način, od početka do kraja teksta.

Legenda treba da sadrži definicije svih korišćenih simbola, a sve skraćenice i merne jedinice treba objasniti tako da se slika može razumeti bez pozivanja na tekst.

Tabele i ilustracije treba suštinski da doprinesu boljem razumevanju i tumačenju rezultata rada. Slike, crteži i druge ilustracije treba da budu jasni i dobrog kvaliteta.

Ilustracije moraju biti u jednom od sledećih formata:

  • TIFF (ili JPEG): u boji ili sivim tonovima (polutonovima), od minimum 300 dpi.
  • TIFF (ili JPEG): crno-beli linearni crteži, od minimum 1000 dpi.
  • TIFF (ili JPEG): kombinacije linearnih crteža i površina u boji, odnosno sivim tonovima (polutonovima), od minimum 500 dpi.

 

NAPOMENA: Ukoliko su rad napisali autori sa srpskog govornog područja onda naslov rada, izvod,  ključne reči, nazive tabela i slika treba dostaviti i na srpskom jeziku, kao dopunu tekstu iza spiska referenci.

 

Molimo vas ne činite:

  • uz rukopis dostavljati ilustracije optimizovane za korišćenje na ekranu (npr, GIF, BMP, Pict, WPG); one obično imaju nisku rezoluciju i mali raspon boja;
  • dostavljati ilustracije koje imaju rezolucije manje od gore navedenih;
  • dostavljati ilustracije nesrazmerno velikih dimenzija u odnosu na format rukopisa.

Legende za tabele i slike treba dostaviti uz rukopis, ali ih ne treba inkorporirati u tekst. Slike treba označiti kao "Sl." (Sl. 1) i numerisati arapskim brojevima prema redosledu kojim su navedene u tekstu. Mesta za tabele i slike treba jasno naznačiti u rukopisu. Nazivi slika ispisuju se ispod slika, a tabela iznad tabela. Na kraju rukopisa iza slika i tabela, na posebnoj strani treba dati spisak naziva slika i tabela po redu navođena u manuskriptu,  na oba jezika - srpskom i engleskom.

Zahvalnica/Acknowledgements treba da se nalazi u posebnom odeljku na kraju članka, a ispred spiska referenci.

Reference. Spisak referenci, navedenih na jeziku na kom su objavljene, treba da sadrži samo radove koji su citirani u tekstu. Citirani radovi navode se u listi referenci po redosledu citiranja u tekstu. U tekstu se broj reference navodi u uglastim zagradama, [ ]. Kod radova koji su prihvaćeni za objavljivanje, ali još uvek nisu dobili paginaciju, treba staviti napomenu „u štampi“ ili „in press“.

Primeri navođenja referenci su dati u nastavku:

Navođenje radova: [1]  I.Ilić, M.Sokić, N.Vučković, V.Matković (2005) Electrochemical process of obtaining glucose, Tehnika, 56(3), 9-14. doi: 10.1016/j.eurpolymj.2017.12.003.

[2] X.Wang (2020) Pitting behavior of SLM 316L stainless steel exposed to chloride environments with different aggressiveness: Pitting mechanism induced by gas pores, Corros. Sci., 167, 108520. doi: 10.1016/j.eurpolymj.2017.12.003.

Ostali časopisi i novine:  [1] S. Petrović,  Washington Post, 4 Okt. 2005, p. 6

Navođenje knjige: [1] M.Jaić, R.Živanović-Trbojević (2000) Wood finishing, Technical Press, Belgrade.

Citiranje knjiga na CD-ROM i DVD:  [1] M.Petrović (2002) Opšta hemija [CD-ROM];  Nolit, Beograd.

[2] G.Jakšić (2002) Analitička hemija [DVD];  Nolit, Beograd.

Poglavlje u knjizi: [1] M. Stojanovic, Č.Lačnjevac, Z.Lopičić (2012) Corrosion and Corrosion Behavior of depleted uranium, knjiga Corrosion and Protection of Materials, Izdavač ITNMS, Belgrade, p. 223-281.

Navođenje simpozijuma/skupa: [1] M.Petrović, M.Stojanović, M.Mihajlović (2013) 16. YUCORR, Tara, Serbia, proceedings, p.235-242.

[2] M.Pavić, K.Stojanović, M.Mihić (2013) 16. CORR, Beograd, Serbija [CD-ROM]; 

Doktorske teze: [1] S. Petrović, Modelovanje transporta zagađujućih materija u aluvijalnim sedimentima reke Dunav, doktorska teza, Univerzitet u Novom Sadu, jun 2011.

Patenti: [1]  P.Wait (1989), Device for Elementary Analyses. USA Patent, No. 123456.

Tekst sa Web site: [1] M.Arslanagić, S.Kandic - Maglajlić (2011) Manual for the source of scientific papers (http://www.efsa.unsa.ba/ef/docs/handbooks/ manual_economic_web.pdf, 01.12.2013.)

[2] Međunarodna unija za čistu i primenjenu hemiju,  http://www.iupac.org/dhtml_home.html (24 April  2005).  

Proverite da li su sve reference navedene u tekstu navedene i u spisku referenci (i obrnuto).

NAPOMENA:

  • Recenzija i objavljivanje radova su besplatni.
  • Autorima će PDF datoteka koja sadrži njihov prihvaćeni rad biti poslata besplatno, elektronskom poštom. Štampana verzija sveske u kojoj se nalazi prihvaćeni rad besplatno će biti dostavljena autoru za korespondenciju.
  • Elektronska verzija rada biće dostupna na internet stranici časopisa, i može se koristiti u skladu sa uslovima licence Creative Commons Attribution 4.0 International license (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/)

 

UREĐIVAČKI ODBOR

 

Uslovi za predaju priloga

Svi podneti rukopisi moraju ispunjavati sledeće uslove.

  • Ovaj podneti rukopis ispunjava uslove navedene u Uputstvima za autore.
  • Ovaj podneti rukopis nije ranije objavljen, niti je pred drugim časopisom za razmatranje.
  • Sve reference su proverene na tačnost i potpunost.
  • Sve tabele i slike su numerisane i označene.
  • Dobijena je dozvola za objavljivanje svih fotografija, skupova podataka i drugog materijala koji je dostavljen uz ovaj podneti rukopis.

Articles

Section default policy

Izjava o privatnosti

Imena i imejl adrese unete na ovom sajtu biće korišćene isključivo za navedene potrebe ovog časopisa i neće biti dostupne ni za jednu drugu svrhu ili nekoj drugoj strani.